Suomalaisosaaminen keskiössä Yhdysvaltojen mittavassa laivanrakennuksen koulutuskokonaisuudessa

14.1.2026Uutiset

Tiedote 14.1.2026

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK), Länsirannikon Koulutus Oy WinNova ja Rauma Marine Constructions (RMC) ovat keskeisiä kumppaneita NEXTSEAS-​hankkeessa, joka on saanut 5,8 miljoonan dollarin rahoituksen Yhdysvaltain työministeriöltä (US Department of Labor). Tavoitteena on rakentaa koulutus-​ ja osaamispolku vastaamaan Yhdysvaltojen akuuttiin, yli 300 000 osaajan työvoimapulaan laivanrakennusalalla.

SAMK KampusRauma Kuva AaVekellari (6)

Satakunta tuo koulutusosaamisen ja elävän telakkaympäristön USA:n laivanrakennusosaamiseen

Yhdysvaltain työministeriön rahoittama nelivuotinen NEXTSEAS (Next Era Xceptional Technology for Shipbuilding and Education in Americas’ Seas) -​hanke yhdistää suomalaisen huippuosaamisen laivanrakennuksessa ja yhdysvaltalaisen teollisuuden tarpeet uudeksi, kansainväliseksi koulutus-​ ja yhteistyökokonaisuudeksi. Hankkeen päätoteuttajana toimii Massachusetts Maritime Academy (MMA) ja toisena USA:laisena toimijana on Bollinger Shipyard.

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) vastaa Suomen kokonaisuuden koordinoinnista. SAMK johtaa kouluttajien kouluttaminen (Train-​the-Trainer)-​mallin luomista ja tuo osaamistaan tekniikka, robotiikka, automaatio ja arktinen merenkulun johtaminen -​osioihin. ”NEXTSEAS luo vahvan alustan transatlanttiselle yhteistyölle ja vahvistaa alan työvoiman uudistumista ja kilpailukykyä,” sanoo NEXTSEAS SAMKin projektipäällikkö ja hankkeen Suomi-​koordinaattori Minna Keinänen-​Toivola, SAMK. ”Todellisissa toimintaympäristöissä tapahtuva oppiminen, pilotit ja käytännönläheinen koulutus laivanrakennuksesta ja arktisesta merenkulusta tukevat osaamisen kehittymistä ja tiedonsiirtoa laivanrakennusalalla” lisää koulutuspäällikkö Daniela Tanhua.

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova vastaa käytännönläheisen laivanrakennuksen koulutussisällön kehittämisestä ja toteutuksesta. WinNovan rooli on koulutuksen ytimessä: “Suunnittelemme yhdessä NEXTSEAS-​kumppaneiden kanssa huippuluokan koulutuskokonaisuuden uusille laivanrakentajille. Painopiste on hitsauksessa, koneistuksessa, sähkötekniikassa, kuormauksessa ja turvallisuudessa,” toteaa WinNovan tekniikan koulutusjohtaja Teija Tiirikka.

Rauma Marine Constructions (RMC) tarjoaa hankkeelle aidon telakkaympäristön, jossa koulutettavat pääsevät oppimaan vaativien arktisten ja erikoisalusten parissa rakentamista “Olemme ylpeitä voidessamme tarjota elävän telakkaympäristömme ja arktisen laivanrakennuksen osaamisemme NEXTSEAS-​ohjelman käyttöön. Hanke mahdollistaa konkreettisen osaamisen siirron käytännön työn ja tiiviin yhteistyön kautta,” sanoo RMC:n liiketoimintajohtaja Sami Sohlberg.

NEXTSEAS-​hankkeessa rakennetaan tulevaisuuden laivanrakentajia

NEXTSEAS-​hankkeen tavoitteena on luoda kansainvälisesti tunnustettu laivanrakennuksen koulutusmalli sekä pysyvät urapolut yhdysvaltalaiseen telakkateollisuuteen. Hankkeessa yhdistyvät suomalainen laivanrakennuksen huippuosaaminen, koulutusjärjestelmä ja tutkimusinfrastruktuuri yhdysvaltalaiseen teolliseen mittakaavaan. Hanke käynnistyi tammikuussa 2026 ja jatkuu neljän vuoden ajan.

Tietoa NEXTSEAS-​toimijoista

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) on monialainen korkeakoulu, jolla on vahva osaaminen merilogistiikassa, merenkulussa, laivanrakennusteknologiassa ja arktisessa osaamisessa.

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova on laaja-​alainen ammatillisen koulutuksen järjestäjä ja vastaa laivanrakennusalan käytännön koulutuksesta omaten myös vahvan merenkulkualan ammatillisen koulutuksen osaamisen.

Rauma Marine Constructions (RMC) on johtava pohjoiseurooppalainen telakka, joka on erikoistunut jääluokitettuihin ja teknologisesti vaativiin aluksiin.

Massachusetts Maritime Academy (Mass Maritime Academy) on yksi USA:n vanhimmista merenkulkuoppilaitoksista, jolla on vuosikymmenten kokemus ammattilaisten kouluttamisesta merenkulun, puolustuksen ja energia-​alan tehtäviin.

Bollinger Shipyards on yksi Yhdysvaltojen suurimmista yksityisomisteisista telakkayhtiöistä.

Lisätietoa

https://www.dol.gov/newsroom/releases/ilab/ilab20260108(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)
https://www.highergov.com/grant/26K75IL000030/#activity_timeline(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Yhteydenotot

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK)
Minna Keinänen-​Toivola
NEXTSEAS SAMK projektipäällikkö ja Suomi -​koordinaattori
minna.keinanen-​toivola@samk.fi
+358447103063

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Teija Tiirikka
Tekniikan koulutusjohtaja
teija.tiirikka@winnova.fi
+358444558445

Rauma Marine Constructions (RMC)
Sami Sohlberg
liiketoimintajohtaja
sami.sohlberg@rmcfinland.fi
+358447261677

Jaa artikkeli

Lisää aiheesta

Lue myös